Pom ve Paslanmaz malzeme izmir

 

Metal, zamanın başlangıcından beri çeşitli uygulamalarda kullanılmış sert bir malzemedir, ancak asetal polimerler sadece 1960'lardan beri ticari olarak mevcuttur. Metalinkine kıyasla bu kadar kısa bir geçmişe sahip olan asetal'in tüm bir endüstriyi korku içinde sarsabileceğini varsaymak biraz erken. Ancak bu termoplastik malzemenin bazı önemli endüstriyel ve ticari uygulamalarda metallerin yerini almak için nasıl kullanılabileceğini analiz etmek mantıksız olmamalıdır.

Asetal nedir?

Asetal diğer bir adıyla pom, çeşitli uygulamalarda metalin yerini alacak şekilde tasarlanmış benzersiz bir plastik malzemedir. Asetal şekiller, hem kopolimer hem de homopolimer reçinelerden üretilir; bunlar, yüksek mukavemet, sertlik ve tokluk ile birlikte yüksek bir elastikiyet oranı sağlar. Asetal, düşük sürtünme katsayısına ve iyi yatak özelliklerine sahip olması ile karakterize edilir. Asetal, çeşitli ortamlarda fiziksel özelliklerini sabit tutarak minimum miktarda nemi emer. Son olarak asetal, 160 ° F ile 185 ° F arasında değişen sıcaklıklara sürekli maruz kalmasını sağlayan yüksek bir erime noktasına sahiptir.

Uygun maliyetli bir çözüm arıyorsanız, projelerinizde pomu tercih etmek şüphesiz finansal olarak size yardımcı olacaktır. Analiz edilecek faktörlerden biri, eşdeğer bir metal parçasına kıyasla ne kadar hafif pom olduğudur. Projelerinizde ağır metal yerine pom kullanmayı tercih ettiğinizde, enerji tüketimi, yakıt verimliliği, lojistik ve bakım ve kurulumla ilgili faktörlerle ilişkili önemli maliyet düşüşleri görmeye başlayacaksınız. Tasarım kabiliyetini belirlerken, malzemenin kaynaklanması, bükülmesi veya öğütülmesi ihtiyacı nedeniyle tasarım daha karmaşık hale geldikçe metal daha maliyetli hale gelir. Alternatif olarak, pomun termoform kabiliyeti maliyetler üzerinde nispeten az bir etkiye sahiptir ve çeşitli özelleştirmelere olanak tanır.

Renklendirmesine uyacak şekilde mevcut olan asetal, standart siyah ve doğal renklerde stoklanır, ancak daha fazla özelleştirme seçeneği sunulabilir. Gıda işleme ve işleme formülasyonları, makine atölyeleri, tıbbi ekipman, plastik ve metal imalatları ve yarı iletkenler dahil olmak üzere çeşitli pazarlarda ve uygulamalarda kullanılır. Ek uygulamalar:

Rulmanlar ve Burçlar

Contalar ve Contalar

Yıldız Tekerlekler

İtme Rondelaları

Valf Yuvaları

Sterilizasyon Tepsileri

Kablo Demeti Armatürleri

Krom Çelik

Krom çelik (SAE 52100), hassas bilyalı rulmanlar, makaralı rulmanlar ve konik makaralı rulmanlar üretmek için kullanılan en yaygın paslanmaz malzemedir. Özellikle, iç ve dış bilezikler, bilyalar ve makaralar gibi yatakların yük taşıyan bileşenlerini yapmak için kullanılır. Krom çeliği esas olarak karbondan oluşur ve yüzde 1,5 krom içeriğine sahiptir.

 

Krom çelik, yatakları sağlam ve çatlamaya karşı dayanıklı hale getirmek için kontrollü işleme ve ısıl işlem yöntemlerine tabi tutulur. Mükemmel sertliği ve aşınma direnci nedeniyle, krom çelik mükemmel bir genel amaçlı paslanmaz malzemeyi oluşturur. Bununla birlikte, diğer malzemelere kıyasla, düşük krom içeriği nedeniyle korozyona karşı daha az dirençlidir. Kullanıcıların korozyonu önlemek için krom çelik yatakları bir yağ veya pas önleyici kaplama ile korumaları önerilir.

Paslanmaz Çelik

Rulmanların imalatında kullanılan bir diğer yaygın paslanmaz malzeme çeliktir. Paslanmaz çelik, yüksek krom ve karbon içeriği nedeniyle yüzey korozyonuna krom çelikten daha dayanıklı olması nedeniyle üreticiler arasında popüler bir seçimdir.

Paslanmaz çelik, en az yüzde 18 krom içermesinin yanı sıra nikel içeriğine de sahiptir. Paslanmaz çelikteki krom, oksijene maruz kaldığında kimyasal olarak reaksiyona girerek, yatak bileşenlerinin yüzeyinde bir krom oksit tabakası oluşturur. Bu pasif kimyasal film, yatak üzerinde ekstra koruma sağlar. Bununla birlikte, karbon içeriği nedeniyle, paslanmaz çelik rulmanlar daha düşük bir sertliğe sahiptir. Sonuç olarak, yük taşıma kapasiteleri 52100 krom çelik rulmanınkinden yüzde 20 daha düşüktür.

Sonuç olarak Pom ve paslanmaz malzemeyi İzmir’ de yaşıyorsanız yapmanız gereken öncelikle hangi malzemeyi kullanmak isteyeceğinize karar vermektir. Pom ve paslanmaz malzemelerin özelliklerinden kısaca bahsettik. Her iki malzemenin de avantajları ve dezavantajları mevcut elbette. Bu durumda önemli olan pom ve paslanmaz malzeme arasında seçim yapmanız gerekirse yapacağınız projeye uygun olanı seçmek en mantıklı tercih olacaktır. Pom ve paslanmaz malzeme İzmir gibi sanayinin çok gelişmiş olduğu şehirlerde kolayca bulacağınız malzemelerdir. Pom ve paslanmaz malzeme İzmir’ de bulunan tesisimizden temin edebileceğiniz gibi tüm metal ihtiyaçlarınızı karşılayacak olan Mert Metal her zaman hizmetinizdedir.