Pirinçten Yapılmış Olduğunu Bilmediğiniz Ürünler

 

Pirinç, çinko gibi bir bakırla alaşımı olan metal alaşımların en yaygın kullanılanlarından sadece biridir. Hatta Roma imparatorluğu madeni paraları için pirinç kullandı ve hatta Kral James'in İncil'inde ve Shakespeare'in bazı eserlerinde bir sözü geçecek kadar yaygın kullanıma sahiptir pirinç. Parlak altın görünümünün yanı sıra dikkat çekici özellikleri ile de pirinç, sağlamlık, bozulma direnci ve yüksek elektrik iletkenliği gösterir. Ve pirinç levhalar, bronzdan çok daha esnektir ve genellikle işlenmesi gerçekten basittir, bu da üretim, bina, elektrik ve boru pazarlarında faydalı olmasını sağlar. Yüzyıllar boyunca, alüminyum, kurşun, çelik alaşım prosedürlerinde olduğu gibi pirinç yapmak için çeşitli prosedürler oluşturulmuştur. Pirinç ev veya ticari atölyede kullanılmak üzere geniş bir kullanım alanı yelpazesine sahiptir, ayrıca hemen kullanıma hazır kapsamlı bir pirinç korkuluk, bağlantı parçaları, pirinç levhalar gibi birçok ürüne sahiptir. Ayrıca pirinç deniz suyuna karşı dayanıklılığı, sağlamlığı, paslanmaması nedeniyle yüzyıllardır ahşap deniz gemilerinin gövdelerinde, deniz ekipmanlarında, seyir cihazlarında ve daha sonra su motorlarında ve pompalarda mantolama olarak kullanılmıştır. Pirinç levha, İzmir gibi denize kıyısının çok olduğu şehirlerde gemi, vapur, tekne gibi birçok deniz aracına sahiplik yaptığı için çok kullanılır. Elektrik panosu pano düğmeleri ve röleler için dijital devreler, PCB fiş pimlerine, prizlere ve bloklara ek olarak, pirincin esnek, manyetik olmayan doğası ve sizi gümüş ve altından çok daha az maliyeti, onu olağanüstü bir ürün seçimi haline getirir.

En çok kullanılan pirinç ürünü ise pirinç levhalardır. Pirinç levha İzmir’ de birçok tedarikçi firmadan satın alınabilir. Manyetik olmayan özellikleri ile birlikte pirinç levha, elektrikli ve elektronik ekipman ve cihazlarda kullanım için çok uygundur. Özellikle pirinç levha, kriyojenik sıcaklıklarda mekanik ve elektriksel araçlarda iyi bir şekilde tutulması özelliğine sahiptir.

Pirinç dekoratif olarak oldukça kullanılan bir metal olduğu için ve parlak altın bir parlaklığa sahip olduğu için çok tercih edilir. İşlenebilirliği ve dayanıklılığı ile birleştiğinde bir ustanın ellerinde estetik bir şekillendirme ile aşınmaya dayanıklı bileşenlerin üretimi için mükemmel bir çözüm sunar. Pirinç müzik aletlerinden tutun da işlenmiş parçalar, kazan parçaları, ocaklar, süs dökümleri, mağaza armatürleri, ekstrüde bölümler, mimari ekstrüzyonlar, bağlantı elemanları, pencere çerçeveleri, damgalı bileşenler, beyazlatılmış plakalar, ısı eşanjörleri şamdandan avizeye kadar birçok ürün için kullanılır. Pirinç işlenirken veya vurulduğunda kıvılcım çıkarmaz, bu da tehlikeli veya potansiyel olarak yanıcı ortamlarda kullanıma uygun hale getirir.

Pirinç, MRSA (stafilokok denilen bir bakteri hastalığıdır) karşı etkili olan antimikrobiyal (bakteriler ve küfler gibi mikropların varlığını azaltma gücüne sahip maddeleri tanımlar) / bakterisidal (bakterileri öldüren maddelerdir) özellikleri ile de bilinir. Pirincin temasından birkaç saat sonra mikroorganizmaları öldürür ve bu antimikrobiyal etki devamlı olduğu için etki süreklidir. Bu antimikrobiyal etkisi sayesinde su altı boruları gibi bileşenlerin yosun ve kabuklarla aşırı çalıştırılmamasını sağlayan biyo-kirlenme direnci için de etkilidir, bu da onarım ve bakım maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.