Pirinç Şerit İzmir

 

Pirinç, bakır ve çinko alaşımıdır ve bu iki malzemenin alaşım oranına veya dengesine bağlı olarak birçok farklı özelliğe sahip olabilir. Ek olarak, pirinç, her biri kendine özgü özelliklere sahip farklı bir alaşım yaratacak olan alüminyum, kurşun ve arsenik gibi diğer metalleri de içerebilir. Pirinç ürünlerinden biri olan pirinç şerit, mükemmel plastisiteye (pirinçte en iyisi) ve yüksek mukavemete, iyi işlenebilirliğe, kaynaklanması kolay, genel korozyona karşı çok kararlı, ancak korozyon çatlamasına eğilimlidir; pirinç bant bakırdır ve çinko alaşımı sarı rengi için adlandırılmıştır.

Pirinç şerit üretilecek olan makine ile beslenecek şekilde tasarlanmıştır, bu da preslenmiş bileşenler üretmek için ideal oldukları anlamına gelir, çeşitli malzeme sınıflarında pirinç şeritler İzmir ‘de çok kullanılır. Levha gibi, pirinç şerit ürünleri 0.2mm'den daha kalın ve 6 mm'den daha büyük değildir. Pirinç şeritler, İzmir’ de malzemenin mükemmel elektriksel ve termal özellikleri nedeniyle, ürünler elektrik bileşenlerinde ve ayrıca bilgisayar ve telekomünikasyon gibi teknolojik uygulamalarda kullanım için idealdir. Pirinç şeritler, model yapımı ve el sanatları gibi birçok endüstrilerde de popülerdir.

Pirinci düşündüğünüzde, çoğunlukla dekoratif kullanımlarını veya belki de müzik aletlerindeki kullanımları akla gelebilir. Parlaklığı ve altın rengi nedeniyle, pirinç genellikle mimari tasarımda ve dekoratif donanımlarda kullanılır, ancak bu metal düşünüldüğünden çok daha çok yönlüdür. Pirinç, mühimmat muhafazalarında, elektrik bileşenlerinde ve pusulalar ve saatler gibi teknik aletlerde de kullanılır ve aynı zamanda erken otomotiv endüstrisinde de önemli bir rol oynamıştır.

Otomotivde Pirinç Dönemi

Avrupa'daki otomotiv gelişmeleri 1900'lerin başında Amerika Birleşik Devletleri'ne doğru ilerlerken, Amerikalılar başta pirinç parçaları olmak üzere kendi araçlarını geliştirmeye başladılar. Pirinç, sadece ışık gövdeleri ve kapı kolları gibi dış parçaların değil, aynı zamanda radyatörler ve çerçeveler gibi iç parçaların yapımında da kullanılmıştır. 1914'te çelik, otomotiv endüstrisinin en çok kullandığı metal haline geldi ve I. Dünya Savaşı sırasında pirinç çağını sona erdirdi.

Günümüz Araçlarında Pirinç Kullanımı

Araçlar için pirinç dönemi eskisi gibi olmasa da bu alaşım bugün otomotiv endüstrisinde hala çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Gücü ve ısı direnci nedeniyle pirinç, radyatör çekirdeklerinde, özellikle borularda ve tanklarda kullanılmaya devam etmektedir. Alüminyum gibi hafif bir metale kıyasla, pirinç radyatörler daha çok tercih edilir, üretimi daha kolaydır ve daha uzun süre dayanır. Pirinç parçaları hem geri dönüşüm açısından hem de ekonomik ve ekolojik olması pirinci listenin başına taşır.

Projeniz için Uygun Alaşım ve Metal

İzmir’ de Mert Metal olarak herhangi bir projenin ihtiyaçlarını karşılamak için istenilen boyut ve miktarlarda çeşitli pirinç ürünlerini bulunduruyoruz. Alaşım 260 pirinç levhaları ve diğer pirinç şerit, pirinç çubuk gibi ürünlerini istediğiniz kalınlıkta ve tavlanmış, çeyrek sert, yarı sert ve tam sert temperlerde bulunduruyoruz.

Mükemmel korozyon direnci özelliklerine sahip pirinç şeritlerimiz, İzmir’ deki yüksek ve kriyojenik sıcaklıklarda da mukavemeti koruyan ürünlerdir. Estetik açıdan hoş bir yüzey sunan dayanıklı, sağlam alaşımlı bir ürün arıyorsanız, pirinç şeritlerimiz çok sayıda uygulama için idealdir.